Witaj w naszym sklepie
Navigation
media

Stosowanie elektrolitów dla koni – co warto wiedzieć?

Podczas intensywnego treningu lub zawodów konie zużywają mnóstwo energii. Razem z potem wydzielają niezbędne elektrolity zawarte w sodzie, potasie, wapniu, chlorku i magnezie. Ich zbyt duża utrata powoduje poważne spadki formy i pogorszenie wyników na zawodach. Jeżeli zwierzę zmuszone jest pracować w warunkach zbyt wysokiej temperatury, gdy szybciej się poci i bardziej męczy, szczególnie ważne jest, by zaopatrzyć się w elektrolity dla koni, które będziemy podawali regularnie i w odpowiednich dawkach. Na rynku znajdziemy suplementy w postaci proszku, płynu, pasty oraz granulowane. W większości przypadków dodaje się je do paszy lub wody. Te płynne często są wzbogacone o smak i zapach, co dodatkowo zachęca naszego kompana do ich spożycia. Niektóre można zakupić w formie strzykawki i podawać bezpośrednio do pyska.'

Niedobory elektrolitów u koni sportowych – objawy i zagrożenia dla zwierzęcia

Jak wspomnieliśmy na początku, elektrolity wyczerpują się wraz z energią, zatem im jest ich mniej, tym większe zmęczenie zwierzę odczuwa. Jeżeli braki okażą się naprawdę poważne, koń będzie regenerował się dużo wolniej, jego kondycja ulegnie pogorszeniu, a mięśnie zrobią się spięte, co z kolei grozi nadwerężeniami i kontuzją. To wszystko przełoży się z kolei na ogólne samopoczucie stworzenia. Brak odpowiednich ilości elektrolitów, szczególnie dla koni sportowych, spowoduje, że zwierzę będzie ospałe i stale zmęczone. Zacznie się szybciej pocić i wykazywać dużo mniej chęci do ruchu. Szybko zauważymy, że koń nie jest gotowy na kolejny dzień treningu, gdyż nie zdążył jeszcze zregenerować się po poprzednim. Skoro objawów związanych z niedoborem elektrolitów jest tak wiele, to czy istnieje coś takiego, jak ich przedawkowanie? Negatywne skutki nadmiaru grożą koniom owrzodzonym. Zbyt duża ilość elektrolitów zwiększa pragnienie u zwierzęcia. Koń zaczyna pobierać dużo więcej wody, co może doprowadzić do podrażnienia wrzodów i rozregulowania pracy jelit.

Jak dawkować elektrolity dla konia?

Elektrolity, jak każdy suplement, należy podawać zgodnie z zaleceniami producenta. Konie potrzebują około czterech godzin, by przyswoić podaną im dawkę. Po zakończonym treningu czy zawodach powinno się je podawać dopiero, gdy koń zdąży odpocząć i zacznie spokojnie oddychać. Jeśli wysiłek był wyjątkowo intensywny, dobrze jest powtórzyć czynność również 2-3 dni później. Warto również zaimplementować elektrolity dla konia na dzień przed zawodami, aby mieć pewność, że zwierzę otrzyma konkretny zapas energii już na samo rozpoczęcie konkursów. Dawkowanie będzie się różniło w zależności od intensywności wysiłku. Przy bardziej wymagających treningach powinno się podawać elektrolity przed i po zakończeniu ćwiczeń. W innych sytuacjach wystarczy jedna dawka po odbytej pracy. Odpowiednio dostosowane do przeprowadzanych treningów elektrolity będą stanowiły kluczowy element w diecie naszego konia. Regularnie sprawdzajmy temperaturę, szczególnie latem, i dobierajmy dawki stosownie do zwiększającego się lub zmniejszającego wysiłku.

 • 14 07, 2021
 • Komentarze: 0

Komentarze: 0

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wszystkie pola oznaczone gwiazdką są wymagane *

Kategorie wpisów

O NAS

W ofercie naszego sklepu znajdziesz wyłącznie wyselekcjonowane, najwyższej jakości karmy dla zwierząt domowych. Współpracujemy wyłącznie z producentami ściśle przestrzegającymi podczas całego procesu produkcji bardzo restrykcyjnych norm certyfikacji HACCP i GMP.

Dzięki temu, dokonując zakupu w naszym sklepie możesz mieć 100% pewność, że karma podana Twojemu pupilowi spełnia najwyższe światowe standardy jakościowe i nie zawiera w swoim składzie nawet śladowych ilości substancji szkodliwych dla zdrowia

 • Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: +48 604 103 632

DOŁĄCZ DO NAS

INFORMACJE KONTAKTOWE

 • EMKA - Hurtownia
  Artykułów dla Zwierząt
  Monika Krokosz-Perkowska
  ul. Magiera 26/47
  01-856 Warszawa
 • +48 604 103 632
 • sklep@eko-karmy.pl