Witaj w naszym sklepie
Navigation
media

Zdrowe nogi na treningu i zawodach – środki na stawy dla koni i nie tylko

Wszelkie urazy i kontuzje dotyczące stawów mogą spowodować poważne utrudnienia wyłączające konie z dalszych treningów i konkurencji. Zwierzęta te naturalnie przystosowane do ciągłego ruchu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia nóg podczas wysiłku. Znaczenie ma tu wiele czynników, począwszy od dokładnie przeprowadzonej rozgrzewki, a skończywszy na wybraniu odpowiednich ochraniaczy. Oczywiście środki na stawy dla koni są równie ważne, jednak mogą się okazać niewystarczające, jeśli zaniedbamy pozostałe kwestie. Jak zatem powinniśmy zatroszczyć się o konia regularnie poddawanego wysiłkowi fizycznemu? Pierwszą rzeczą, jaką należy się zająć po wyprowadzeniu naszego kompana z boksu, to stopniowe „rozchodzenie”. Zaczynamy więc od spokojnego marszu, by następnie przejść w stęp, który powinien trwać około 15 minut. Następnie możemy przystąpić do kłusa i właściwego treningu. W ten sam sposób kończymy ćwiczenia. Kilkanaście minut swobodnego stępu pozwoli rozluźnić mięśnie po długim wysiłku.

Odpowiednia profilaktyka – suplementy na stawy dla koni

Chcąc kompleksowo zadbać o stawy naszego konia, warto regularnie stosować określone preparaty, które wspierają funkcjonowanie kości, mięśni i ścięgien. Jeżeli zwierzęciu nie dolegają poważniejsze schorzenia, wystarczą proste środki profilaktyczne pozbawione substancji przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Suplementy na stawy dla koni zawierają takie składniki, jak kolagen, krzem, chondroityna i kwasy tłuszczowe Omega-3. W przypadku zwierząt narażonych na większe przeciążenie stawów, zalecane są suplementy zawierające MSM, glukozaminę, kwas hialuronowy, witaminę C oraz kurkumę, która wspiera pracę stawów i poprawia ich elastyczność, jednocześnie nie obciążając układu pokarmowego. Jeśli zaś chodzi o starsze zwierzęta borykające się z kulawizną czy innymi schorzeniami, wskazane będzie użycie preparatów o działaniu przeciwbólowym, które mają za zadanie przynieść ulgę i zminimalizować stan zapalny. Tego typu środki zawierają w składzie między innymi bromelaninę.

Ochraniacze na nogi – niezbędne podczas każdego wysiłku

Na rynku znajdziemy rozmaite rodzaje ochraniaczy dla koni dostosowane do charakteru danej dyscypliny. Innego typu zabezpieczeń wymagać będą wierzchowce startujące w konkurencjach WKKW niż chociażby te przystosowane do jazdy rekreacyjnej. Właściwy dobór ochraniaczy w połączeniu z odpowiednimi preparatami dla koni na stawy zapewni kompleksową ochronę mięśni, chrząstek i kości. I tak w treningach ujeżdżeniowych najlepiej sprawdzą się owijki. Nie tylko zabezpieczają stawy, ale również wspomagają przepływ krwi i zmniejszają ryzyko przeciążenia. Jeśli koń porusza się wyłącznie na płaskim podłożu, warto postawić na ochraniacze neoprenowe, które mają za zadanie chronić nogi przed urazami zewnętrznymi. Natomiast dla koni wykonujących ćwiczenia skokowe, zaleca się tzw. skorupki. Zabezpieczają one kończyny zwierzęcia podczas przeskakiwania nad twardymi przeszkodami. Jeśli nasz koń ma szczególnie wrażliwą skórę, powinniśmy wybrać ochraniacze z futerkiem, które zapobiegają obtarciom i zapewniają dużo większy komfort. Pamiętając o właściwie przeprowadzanej rozgrzewce, stosowaniu suplementów oraz doborze odpowiednich ochraniaczy, zapewnimy zwierzęciu bezpieczeństwo i komfort podczas każdego treningu. Do tego wychładzanie stawów każdorazowo po zakończonym wysiłku zapewni relaks, ukoi ból i wspomoże regenerację.

 • 14 07, 2021
 • Komentarze: 0

Komentarze: 0

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wszystkie pola oznaczone gwiazdką są wymagane *

Kategorie wpisów

O NAS

W ofercie naszego sklepu znajdziesz wyłącznie wyselekcjonowane, najwyższej jakości karmy dla zwierząt domowych. Współpracujemy wyłącznie z producentami ściśle przestrzegającymi podczas całego procesu produkcji bardzo restrykcyjnych norm certyfikacji HACCP i GMP.

Dzięki temu, dokonując zakupu w naszym sklepie możesz mieć 100% pewność, że karma podana Twojemu pupilowi spełnia najwyższe światowe standardy jakościowe i nie zawiera w swoim składzie nawet śladowych ilości substancji szkodliwych dla zdrowia

 • Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: +48 604 103 632

DOŁĄCZ DO NAS

INFORMACJE KONTAKTOWE

 • EMKA - Hurtownia
  Artykułów dla Zwierząt
  Monika Krokosz-Perkowska
  ul. Magiera 26/47
  01-856 Warszawa
 • +48 604 103 632
 • sklep@eko-karmy.pl