Od czego zależą ceny gruntów rolnych?
Główny Urząd Statystyczny co kwartał publikuje ceny hektara ziemi rolnej. Są to uśrednione wartości działek w różnych województwach. Dzięki tym danym widzimy, że od ostatnich dwudziestu lat mamy do czynienia z trendem wzrostowym w tym segmencie nieruchomości. W 2004 za hektar trzeba było zapłacić nieco ponad 6 tysięcy złotych, a w 2017 aż ponad 40 tysięcy. Tempo wzrostów w sektorze gruntów rolnych zdaje się coraz szybsze. W pierwszym kwartale 2024 hektar takiego gruntu wart jest średnio ponad 65 tysięcy złotych. Skąd tak duże korekty w górę i od czego właściwie zależą ceny działek rolnych?
Klasa i lokalizacja
Tempo wzrostów cen ziemi rolnej w ostatnich latach bardzo przyspieszyło. Skąd ten trend? Z jednej strony niedobory gruntów budowlanych sprawiły, że inwestorzy szukali działek pod budowę nawet wśród ofert sprzedaży ziemi rolnej. W czasie pandemii wzrosło też zainteresowanie terenami leśnymi, rolnymi i działkami rekreacyjnymi. Posiadanie tego typu nieruchomości dawało szansę na wypoczynek na łonie natury bez względu na obostrzenia.
Różnice w cenach działek o charakterze rolniczym są podyktowanie kilkoma konkretnymi czynnikami. Do najważniejszych należy klasa ziemi. Im grunt jest lepszy, czyli bardziej wartościowy dla uprawy tym stawka za hektar jest wyższa. Cena ziemi wysokiej klasy może się różnić o ponad 50 tysięcy złotych od tej o niskiej jakości. Rozbieżności takie mogą występować na terenie jednego województwa.
Na wartość hektara ziemi wpływa też jego lokalizacja. Działki bliżej dużych miast są zwykle bardziej atrakcyjne i osiągają wyższe ceny. Stawkę dyktuje też możliwość wykorzystania danej parceli pod alternatywne inwestycje. Kupcy prywatni szukają najczęściej działek, na których łatwo postawić dom.
Nie wszyscy wiedzą, że na ceny gruntu wpływa również ukształtowanie terenu. Działki rolne w Wielkopolsce są droższe, bo ziemię uprawia się tam łatwiej dzięki temu, że teren jest płaski.
Popyt a cena
Oczywiście ceny działek rolnych rosną tam, gdzie jest na nie popyt. Ziemia tego typu jest droga w województwach o rozwiniętym rolnictwie i agroturystyce. Duże zainteresowanie konkretną działką może też wynikać z roślinności, jaka na niej występuje. Droższe są parcele zalesione.
Cenę danego terenu podnosi również zabudowa. Działka rolna nie powinna być zabudowana, ale wielu inwestorów szuka parceli siedliskowych, na których znajduje się już dom.
Z drugiej strony nawet najlepszej klasy grunty mogą długo czekać na kupca w regionie, w którym tego typu działalność jest mało popularna lub nierentowna.
Jak widać, na kwestię ceny wpływa wiele kwestii, które warto znać, jeśli chcemy skutecznie negocjować stawkę ofertową tego typu nieruchomości. Warto przy tym pamiętać, że zakup ziemi rolnej o powierzchni powyżej hektara jest obwarowany ograniczeniami. Proces zmiany charakteru działki rolniczej na na przykład budowlaną jest trudny i czasochłonny, a czasem zmiana taka nie jest możliwa.