Twierdza Boyen

Atrakcje turystyczne w Giżycku

Najpiękniejszy region Polski, Mazury ma swoją stolicę – to malownicze Giżycko, położone pomiędzy dwoma jeziorami, wyróżnia się też licznymi zabytkami historycznym. Spędzając wolny czas w Giżycku z pewnością nie zabraknie atrakcji, a bardzo rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna zapewni udany urlop na Mazurach. Ponadto to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza żeglarstwa. Poniżej kilka obowiązkowych punktów dla każdego, kto planuje odwiedzić Giżycko.

Twierdza Boyen

Ogromna fortyfikacja wojskowa, która szczególnie w okresie II wojny światowej, była mocno eksploatowana. Ze względu na amfiteatr i zaplecze gastronomiczne była to „rozrywkowa” kwatera Hitlera. Dziś to jeden z najważniejszych zabytków w całej Polsce. Twierdze można zwiedzić, poruszając się po trzech szlakach (o różnych poziomach trudności). W poszczególnych budynkach znajdują się tematyczne wystawy muzealne. Na terenie amfiteatru do dziś obywają się różne wydarzenia muzyczne.

Most obrotowy

Unikatowa konstrukcja drewniana, która stale wprawia w osłupienie przyjeżdżających turystów. Pokaźnych rozmiarów most jest bowiem otwierany dla ruchu wodnego za pomocą prostej korby, którą porusza pracownik. Most zbudowany został w 1898 roku i do dziś działa tak samo, bez zakłóceń. Otwierany i zamykany jest w okresie letnim, zgodnie z harmonogram.

Wieża Ciśnień

Wieża wybudowana w 1900 przez niemal sto lat zapewniła miastu dostęp do wody. Jest charakterystyczna neogotycka architektura z brunatnej cegły sprawia, że wyróżnia się ona na dole innych budynków. Ponadto to najwyższy budynek w mieście (25 metrów wysokości), oferujący przyjemną wspinaczkę na punkt widokowy. Dojście na oszklony taras wymaga pokonania aż 129 schodów. Po drodze można zobaczyć pamiątkowe zdjęcia i obrazy, dotyczące historii miasta. W wieży funkcje również widna oraz kawiarnia z pięknym widokiem na jezioro Niegocin.

Plaża Miejska

Ta część giżycka tętni życiem przez całą dobę. W ciągu dnia można aktywnie wykorzystać wolny czas nad wodą. Natomiast za sprawą licznych punktów restauracyjnych można miło spędzić tu czas również wieczorem. A pięknie oświetlona kładka, która łączy molo z centrum miasta, to idealny pomysł na sesje zdjęciową.

Jeziora Niegocin

Niegocin to trzeci pod względem wielkości akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, dlatego rejs statkami po całym jeziorze odbywają się nieustannie. Skorzystać można zarówno z mniejszych łodzi, które wykonują tylko krótkie, turystyczne wyprawy po okolicy Giżycka lub wybrać się na dłuży rejs do innego portu na Mazurach, np. do Węgorzewa czy Mikołajek. Taka wprawa trwa kilka godzin i pozwala z bardzo bliska obserwować piękną faunę i florę polskich Mazur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.