dom na wsi

Czy warto kupić działkę na wsi?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Wynika to z tego, że każda wieś jest inna. Istnieje mnóstwo małych, odciętych od świata miejscowości, ale są też nowoczesne wsie, położone blisko dużych ośrodków oraz głównych szlaków komunikacyjnych, do tego intensywnie wykorzystujące unijne dotacje. Każde z tych miejsc ma kompletnie odmienny charakter i “ofertę” dla swoich mieszkańców. Dlatego, aby wspólnie znaleźć odpowiedź na pytanie o to, czy warto kupić działkę na wsi, przeanalizujemy plusy i minusy takiej inwestycji.

Na start ustalmy dwie rzeczy:

  • wymieniane tu kryteria będą miały różny wpływ na decyzję, zależnie od tego, w jakim celu nabywamy działkę - czy jest to zakup inwestycyjny, czy może chcemy postawić dom i się tam przeprowadzić lub czy może szukamy jedynie miejsca do okazyjnej rekreacji.
  • nie ustalisz tego, czy warto kupić działkę na wsi, dopóki nie wybierzesz konkretnej lokalizacji - wynika to z tego, co napisaliśmy we wstępie, czyli z dużego zróżnicowania charaketru wiosek.

Wady zakupu działki na wsi

Brak infrastruktury - wiejskie tereny często są słabo rozwinięte infrastrukturalnie w porównaniu z miastami, co może oznaczać dalsze odległości do sklepów, szkół, usług medycznych, a także gorszą jakość dróg czy sieci komunikacyjnej. To jest uciążliwe szczególnie, gdy ma się dzieci, ponieważ nie będą one w stanie samodzielnie dojeżdżać. Trudności z dostępem do wody i kanalizacji - na wsiach często brakuje miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, co oznacza konieczność posiadania własnej studni, szamba lub oczyszczalni ścieków. Jest to nie tylko dodatkowa inwestycja na starcie, ale też konieczność utrzymania tego w trakcie eksploatacji (czas i pieniądze). Mniejsza różnorodność kulturowa - na wsiach nie znajdziemy raczej różnorodnych miejsc kulturalnych, takich jak muzea, teatry czy kina. Trudności z zatrudnieniem - wiejskie tereny oferują mniejszą liczbę miejsc pracy, co może oznaczać trudności z zatrudnieniem się w okolicy. Problem ten nie dotyczy osób wykonujących zawody, w których można się przestawić na tryb zdalny. Jednak w takim przypadku trzeba też zadbać o stabilny i szybki internet, co na odludziu nie jest też takie łatwe jak w mieście. Mniejsza dostępność do usług - na wsiach często brakuje usług, które są standardem w miastach, np. kurierzy, dostawcy internetu, a także różnego rodzaju specjalistów, np. lekarzy czy dentystów. Oznacza to, iż mimo zamieszkania na wsi, często będziesz musiał jeździć do miasta, aby załatwiać różne sprawy.

Zalety zakupu działki na wsi

Spokój i cisza - na wsiach można cieszyć się ciszą i spokojem, czego nie da się doświadczyć w miastach. To doskonała opcja dla osób, które chcą uciec od zgiełku miejskiego. Ale uwaga! Nie każda wieś jest cicha. W pobliżu mogą znajdować się zakłady przemysłowe lub po prostu region jest mocno aktywny rolniczo. Większa przestrzeń - działka na wsi może być znacznie większa niż w mieście, co oznacza więcej miejsca na ogród, altanę czy plac zabaw dla dzieci. Koszt dużej działki będzie dużo niższy niż w mieście. Łączność z naturą - wiejskie tereny są zazwyczaj bardziej zielone i można łatwiej nawiązać kontakt z naturą, np. poprzez hodowanie warzyw czy sadzenie drzewek owocowych. Do tego dostęp do naturalnych terenów jest łatwiejszy i szybszy, bo np. do lasu udamy się na piechotę. Większa prywatność - na wsiach można cieszyć się większą prywatnością, ponieważ nie ma takiego natężenia ludności, jak w miastach. Jest jednak druga strona medalu, którą jest brak aninomowości w małej społeczności, przez co można się czuć obserwowanym. Mniej zanieczyszczeń - na wsiach zazwyczaj jest mniej zanieczyszczeń powietrza i hałasu, co ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Poczujesz to, gdy rano wyjdziesz do ogrodu i weźmiesz głęboki oddech!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.