Mazurska Pętla Rowerowa – sposób na aktywny weekend na mazurach
Choć teraz z części jej odcinków można już korzystać, to oficjalnie na koniec czerwca ma zakończyć się ostatni etap inwestycji budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej (MPR) – trasy wokół malowniczych jezior mazurskich, której to inwestorem jest Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich, zrzeszające 14 mazurskich samorządów, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie oraz Nadleśnictw z Krainy Wielkich Jezior. Koszt inwestycji budowy tej 310-kilometrowej trasy rowerowej oszacowano na 81,5 mln złotych.
Jak potwierdził burmistrz Mikołajek i zarazem przewodniczący stowarzyszenia Piotr Jakubowski, już w najbliższym sezonie letnim rowerzyści będą mogli w pełni cieszyć się nową trasą i turystyką rowerową biegnącą wzdłuż 2600 mazurskich jezior. Poza oczywistą atrakcją przebiegu trasy w pobliżu osi Wielkich Jezior Mazurskich, będących unikatem na skalę europejską ze względu na jeden z najdłuższych systemów jezior i kanałów, droga rowerowa ma prowadzić przez 11 rezerwatów i obszary Natura 2000. Inwestycja przewiduje jeszcze kilka innych niespodzianek dla miłośników dwóch kółek. Otóż na trasie znajdzie się 9 wież widokowych, m.in. w Giżycku, Mrągowie i Krzyżach. Ponadto rowerzyści będą na trasie mieli do dyspozycji 18 Miejsc Obsługi Rowerzystów, wyposażonych w sanitariaty, wiaty ze stolikami i ławkami mające ułatwić postoje i odpoczynek oraz stojaki i urządzenia do naprawy usterek rowerów. Dodatkowo na trasie pojawią się tablice informacyjne prezentujące szlak, ale także najciekawsze lokalne atrakcje w okolicy każdej miejscowości, jak np. skansen nad Węgorapą, zamek w Rynie czy Kanał Mazurski. Niewykluczone, że podczas jazdy na rowerze przy okazji skorzystać będzie można z wielu rozrywek, jak chociażby rejs żaglówką czy spływ kajakiem. Być może w przyszłości na rowerzystów otworzą się także porty, oferując przewóz rowerów niektórymi statkami.
Główny szlak MPR ma liczyć 310 km. ale dla spragnionych większych wyzwań warto dodać, iż na północy regionu, w okolicach Węgorzewa ma on łączyć się z Green Velo, czyli ze Szlakiem Rowerowym Polski Wschodniej, łączącego 5 województw na wschodzie kraju. W przyszłości także przewiduje się powiększenie MPR o trasy lokalne.
Dzięki zróżnicowanych nawierzchniach trasa ma być dostępna dla większości rodzajów rowerów, a 20% pętli ma przebiegać przez tereny leśne. Suma podjazdów ma wynieść 872 m a zjazdów 866 m. Maksymalna wysokość to 195 m n.p.m., minimalna natomiast to 114 m n.p.m.
MPR ma być idealnym miejscem na aktywny, szeroko dostępny wypoczynek, także dla rodzin z dziećmi, gdyż część odcinków będzie oddzielona od ruchu kołowego. Przy założeniu, że dziennie pokonuje się dystans ok. 60 km, przejechanie szlaku powinno wówczas zająć ok. 5 dni. Warto wówczas zaplanować wycieczkę tak, aby móc skorzystać z noclegu w jednej z licznych miejscowości wypoczynkowych jak Mikołajki czy Mrągowo, szczególnie że na Mazurach łatwo jest o nocleg w różnym standardzie, a przez to dostępny na każdy budżet.
Ostatnie artykuły
lpymra0 Komentarzy
Od czego zależą ceny gruntów rolnych?
lpymra0 Komentarzy
Odrolnienie działki – kiedy i jak to zrobić?
lpymra0 Komentarzy